top of page
  • Yazarın fotoğrafıMehmet Koçak

Vize Nasıl Alınır?

Vize Nasıl Alınır, bir devletin dış temsilcilikleri (Büyükelçilik, Konsolosluk ve Fahri Konsolosluk)veya sınır makamlarına başvurularak alınır.

Vize Nasıl Alınır?

Seyahat edilecek ülkenin;


Büyükelçiliklerden (Örnek: Almanya Büyükelçiliği Ankara)


Başkonsolosluklardan (Örnek Almanya İstanbul Başkonsolosluğu)


Konsolosluklardan (Örnek: Almanya Antalya Konsolosluğu)Bazı ülkelerin


Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla alınabiliyor. (Fahri Konsolos O ülkeyi temsil eden kişi; bir işadamı, akademisyen bir sanatçı vb. gibi


Yetkili Vize Ofis merkezlerinden (idata, vfs global gibi)


Yetkili Vize Acenteleri kullanarak

Burada önemli olan bazı insanlarımız dosya evrak hazırlamasını bilmediğinden vize reddi alabiliyorlar. Buda özellikle schengen vizelerinde 5 yıl vize alamamalarına sebep olmaktadır. İşte tam burada imdadımıza Vize Acenteleri devreye girmektedir. İşin ehli ve uzmanı onlar olduğu için vizeyi kolayca alabilmektedirler.

Başak bir önemli nokta vize başvurunuzu, daimî ikametinizin olduğu yere yakın olan temsilciliğe yapmanız gerekmektedir. Ayrıca Turizm veya Vize Acentelerini kullanarak da vize alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin yurt dışı turları satan turizm şirketleri ve sırf vize almak üzerine uzmanlaşmış şirketler.

Vize Nasıl Alınır? Tavsiyeler:


Vize almadan önce seyahatınızı gerçekleştireceğiniz ülkenin Büyükelçiliklerinden, Temsilciliklerden veya Vize Acentelerinin web sayfalarınızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.


Almak istediğimiz vize türümüzü belirliyoruz. (örnek Ticari vize, turistik vize, çalışma vizesi gibi)


Alacağımız Vize için Gerekli olan evraklar listesini belirliyoruz.


Evrak Kontrol Listesini oluşturmak.


Vize İşlem süresini öğreniyoruz.


Vize ücretini öğreniyoruz.


İkametimize göre Başvuru yapacağımız temsilciliğin adresini konumunu öğreniyoruz.


Evrakları hazırladıktan sonra da randevu almanız

Vize Başvuru Merkezleri


İDATA vize işlem süresi (Almanya, İtalya Vize Schengen Vize Başvuruları)


Vfs Global Vize İşlem Süresi (Fransa, Belçika, Hollanda, İsveç, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Avusturalya, Slovenya, Polonya, Estonya, Norveç, Finlandiya, Malta, Yunanistan, Lüksemburg, Litvanya, Letonya, Ukrayna, Rusya)


As Visa Solutions Vize İşlem Süresi (Macaristan, Portekiz, Norveç ve Slovenya Schengen Vize Başvuruları) 


TLS Contact Vize İşlem Süresi (İngiltere Vize işlem süresi)


Afrika Ülkeleri Vize İşlem süresi

Vize Türleri Nelerdir?


Ticari vize; Ticari amaçlı alınan vize


Turistik vize; Bir ülkeyi gezmek görmek tanımak için alınan vize


Çalışma vizesi: Bir ülkeye çalışmaya gitmek, iş için alınan vize


Aile- Arkadaş Ziyaret vizesi


Eğitim-Kurs vizesi


Konferans Seminer ve organizasyon vizesi

Vize İşlem Süresi

Vize işlem süresi, Elçiliklerin veya vize ofislerin çalışma saatleri, milli ve dini bayramlarının tatil günlerine göre değişmektedir.

İDATA (Almanya, İtalya ülkeleri) vize başvuruları İşlem Süresi. Schengen Vize Başvurusu İşlem Süresi

Uygun bulunan basvuru, yapıldığı tarihten itibaren 15 takvim günü içinde karara bağlanır.

Özellikle basvurunun ayrıntılı bir tahkikat gerektirdiği bazı durumlarda bu süre, azami 30 takvim gününe kadar uzatılabilir.

İstisnai olarak, özel bazı durumlarda ek bir takım belgelerin sunulması gerektiğinde, bu süre azami 60 takvim gününe çıkabilir.

Eksiksiz ibraz edilen vize başvuruları için başvuru evrakı iDATA aracılığı ile dış temsilciliklerin vize bölümüne teslim edilmesini takiben 15 gün içerisinde karar verilmektedir.

İşlem süresi ve başvuru kararı yalnızca Elçilik/Konsolosuklara aittir. Özellikle Türkiye ve Almanya resmi tatil günleri öncesinde dış temsilciliklerin vize departmanında yoğunluk sebebiyle işlem süreleri uzayabilmektedir. Mümkün olduğunca erken başvuruda bulunmanızı tavsiye ederiz.

Not: 15 günü aşan başvuru sorgulamaları sadece ilgili Elçilik/Konsolosluklara şahsen yazılı olarak kabul edilmektedir. Başvurunuzu sorgulamadan önce Elçilik/Konsoloslukların ek evrak bildirimi olup olmadığını e-mail adresinizden kontrol etmenizi hatırlatmak isteriz.

VFS GLOBAL Vize Başvuruları İşlem Süresi

Schengen Vize Başvurusu İşlem Süresi

Uygun bulunan basvuru, yapıldığı tarihten itibaren 15 takvim günü içinde karara bağlanır.

Özellikle basvurunun ayrıntılı bir tahkikat gerektirdiği bazı durumlarda bu süre, azami 30 takvim gününe kadar uzatılabilir.

İstisnai olarak, özel bazı durumlarda ek bir takım belgelerin sunulması gerektiğinde, bu süre azami 60 takvim gününe çıkabilir.

AFRİKA Ülkeleri Vize Başvuru İşlem Süresi

Elçiliklere göre değişmekte olup 2-10 takvim iş günüdür. Bazı Elçiliklerde Ekspres vize özellikleri olduğu için işlem süresi 2 takvim günüdür.

Dikkat ediniz;

Bazı konsolosluklar şahsi başvuruyu kabul etmeyerek vize merkezleri aracılığı ile randevu vermektedir. Seyahat edeceğiniz ülkenin konsolosluğu ne şekilde randevu veriyor ise ona uygun şekilde şahsi yapabilir ya da vize merkezi aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz.

Bazı Konsolosluklar birebir başvuru sahibini görmek istiyorlar. Schengen vizelerinde bir kere parmak izni bulunan vatandaşlarımız başka bir vize alımında bir daha kendilerinin gitmelerine gerek kalmadan Biz vizelerini alabiliyoruz.2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page