top of page
  • Yazarın fotoğrafıMehmet Koçak

Ukrayna’ya Girişlerde Covid 19 testi

Ukrayna’ya seyahatler hakkında önemli duyuru;

1. Ukrayna makamlarının bugün yaptıkları duyuruyla, yabancıların Ukrayna’ya girişlerinde son 72 saat içerisinde yapılmış negatif SARS-CoV-2 PCR test ibraz zorunluluğu getirilmiştir. Büyükelçiliğe bu konuda henüz resmi bir bildirim ulaşmamış olmakla birlikte bazı kaynaklardan, uygulamanın bu geceyarısı (23 Mart’ı 24 Mart’a bağlayan gece) yürürlüğe gireceği anlaşılmaktadır.

2. Vatandaşlarımızın girişte, test sonucuna ek olarak, sigorta poliçesi de ibraz etmeleri gerekmektedir. Sigortanın Ukrayna’da kayıtlı bir sigorta şirketi veya Ukrayna’da temsilciliği bulunan/ Ukrayna’daki şirketlerle bir anlaşma çerçevesinde ilişkileri bulunan yabancı bir sigorta şirketince düzenlenmiş, Covid-19 tedavi masraflarını kapsayan, Ukrayna’da kalış süresince geçerli bir poliçe olması icap etmektedir.Sigorta şartı, aşağıdaki kategorilerde yer alan kişilere uygulanmamaktadır:

– Ukrayna’da devamlı olarak ikamet eden yabancı uyruklular ve vatansızlar

– Mülteci statüsünde bulunan veya ilave korumaya muhtaç kişiler

– Ukrayna’da akredite edilmiş diplomatik, konsüler ve uluslararası örgüt temsilcilikleri personeli ile aile fertleri

– Silahlı Kuvvetler birimlerinin eğitim programına katılmak üzere ülkeye gelen NATO üyesi ülkelerin ve NATO Barış İçin Ortaklık Programı katılımcı ülkelerinin silahlı kuvvetler mensupları

3. Bu vesileyle, Ukrayna’ya girişlere dair bazı genel hususları aşağıda tekrar bilginize sunuyoruz.

a) Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna arasında imzalanan Vize Muafiyeti Anlaşması kapsamında Türk vatandaşları, geçerli pasaport veya yeni nesil çipli T.C. Kimlik Kartlarıyla vizesiz olarak Ukrayna’ya seyahat edebilmektedirler.

b) Bu çerçevede seyahat eden vatandaşlarımızın Ukrayna’da kalış sürelerinin, son 180 gün içerisinde toplam 90 günü geçmemesi gerekmektedir (Ukrayna Devlet Göç Servisi’nin bu hesaplamayı gösteren sitesi: https://dmsu.gov.ua/…/duration-of-stay-calculation.html).

c) Ukrayna mevzuatı uyarınca, ülkeye girişte geçerli pasaport veya çipli T.C. Kimlik Kartına ilaveten aşağıda kayıtlı bilgi ve belgeler de istenmektedir:- Gidiş-dönüş uçak bileti

– Seyahat için yeterli miktarda döviz bulundurulması/ belgelenmesi (Hesaplama: Kalış süresine ilave 5 gün daha eklenir. Her gün için kişi başı günlük 50 ABD Doları bulundurulmalıdır.

Örnek: Kişi Ukrayna’da 3 gün kalacak ise (3+5) x 50 Dolar = 400 Dolar tutarındaki paranın ibraz edilmesi gerekmektedir. Kredi kartı ibrazı kabul edilmemektedir.)

– Ukrayna’ya geliş amacını belgeleyen evrak (İş, konferans, fuar, vb. amaçlı ziyaretler için davetiye; otelde kalınması halinde, otel ücretinin önceden ödendiğine dair otel rezervasyonu; arkadaş veya akrabanın yanında kalınması durumunda Ukrayna Devlet Göç Servisince onaylanan davetiyenin aslı; turistik amaçlı ziyaretler için ücreti önceden ödenmiş otel rezervasyonu veya onaylı davetiye)

ç) Giriş evraklarının eksiksiz olması ülkeye giriş garantisi sağlamamaktadır. Ukrayna makamlarınca giriş kapılarında yapılan kontroller esnasında girişe izin verilmemesi ihtimali mevcuttur. Girişine izin verilmeyen kişiler, Ukrayna’ya gelirken kullandıkları havayolu şirketinin ilk müsait uçağıyla geldikleri ülkeye geri gönderilmektedir.

d) Ukrayna’yı ziyaret edecek vatandaşlarımıza, her ülke için olduğu gibi otel, eğlence mekanı vb. seçimlerinde sağduyulu davranmaları, güven telkin etmeyen işyeri ve şahıslardan uzak durmaları tavsiye olunur.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page