top of page
  • Yazarın fotoğrafıMehmet Koçak

Türkiye’nin Vize Politikası

Türkiye’nin vize politikası, Türkiye Vize uygulaması

117 ülkenin vatandaşları ya Türkiye vizesinden muaftır ya da internetten e-vize alabilirler. 83 ülke vatandaşı ise Türkiye’ye seyahatleri öncesinde Türkiye’nin diplomatik temsilciliklerinden vize almak zorundadır. Türkiye 11 Nisan 2014 tarihinde tamamen e-vize ile varış programına geçmiştir.[1]

Türkiye, Avrupa Birliği üyeliği için aday ülke olarak Schengen Bölgesi‘nin vize politikasından daha karmaşık bir vize politikasına sahip olsa bile, Norveç (AB üyesi değil), Kıbrıs Cumhuriyeti ,ve gibi bazı AB üyesi ülkelerin vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Bu ülke vatandaşları büyükelçilik veya konsolosluğa vize başvurusu yapmak zorunda kalmamaktadır. Ancak Türkiye’ye AB ülkelerinden gelen tüm ziyaretçiler ülkeye vardıklarında basit bir elektronik vize sistemi veya varışta pul vizesi ile vize alabilirler. Avrupa Birliği tarafından Türk vatandaşlarına uygulanan vize kaldırıldığı takdirde, Türkiye de Schengen ülkelerinin vatandaşlarına uyguladığı vizeyi kaldıracaktır.[2]

Öte yandan Türkiye; Belize, Bolivya, Kolombiya, Ekvator, Gürcistan, İran, Kosova, Lübnan, Fas, Peru, Saint Vincent ve Grenadinler, Trinidad ve Tobago ve Tunus gibi birçok diğer ülke ve bölgelere vizesiz seyahat imkânı verir.

İçindekiler

Vizesiz girişler, Türkiyenin Vize istemediği Ülkeler

Süresiz

90 gün vizeden muaf ülkeler

Aşağıdaki 66 ülkenin vatandaşları en fazla 90 gün süreli vizeden muaftırlar:

1 – Bu ülkelerin vatandaşları kendi ulusal kimlik kartları ile Türkiye’ye giriş yapmalarına izin verilir.[4] 2 – Bu ülkelerin vatandaşları süresi dolan pasaportları ile Türkiye’ye giriş yapmalarına izin verilir. (5 yıla kadar)

60 gün vizeden muaf ülkeler

Aşağıdaki 1 ülkenin vatandaşı en fazla 60 gün süreli vizeden muaftırlar:

30 gün vizeden muaf ülkeler

Aşağıdaki 11 ülkenin vatandaşları en fazla 30 gün süreli vizeden muaftırlar:

e-Vize

Aşağıdaki 43 ülkenin vatandaşları maksimum 3 ay kalış süreli çoklu giriş e-Vizesi için (aksi belirtilmedikçe) başvurabilirler:[5][6]

# – Bu ülkelerin vatandaşları ülkede 30 güne kadar kalabilirler ve tek bir giriş e-vize başvurusu için izin verilir. * – Türk vatandaşlarına uygulanan Schengen vizesi kaldırıldığı takdirde bu ülkelerin vatandaşları Türkiye’ye vizesiz giriş yapabileceklerdir.[2] 1 – Bu ülkelerin vatandaşları kendi ulusal kimlik kartları ile Türkiye’ye giriş yapmalarına izin verilir. 2 – Bu ülkelerin vatandaşları süresi dolan pasaportları ile Türkiye’ye giriş yapmalarına izin verilir. (5 yıla kadar)

Türkiyenin Vize istediği Ülkeler

Türkiye hangi ülkelere vize uyguluyor. Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler

Şartlı e-Vize

Aşağıdaki 58 ülkenin vatandaşları eğer Schengen Bölgesi veya OECD üyesi ülkelerinden birinin geçerli vizesine veya ikamet iznine sahipse, 1 ay boyunca geçerli tek giriş e-Vizesi başvurusu için belli koşulları sağlamaları durumunda uygundur:

Vize gerekli

Aşağıdaki 21 ülkenin vatandaşları Türk diplomatik temsilciliklerinden seyahat öncesi vize almak zorundadır:[10]

1 – Bu ülkelerin vatandaşları kendi ulusal kimlik kartları ile Türkiye’ye giriş yapmalarına izin verilir.[4] 2 – Bu ülkelerin vatandaşları süresi dolan pasaportları ile Türkiye’ye giriş yapmalarına izin verilir. (5 yıla kadar)

Kaynak:

  1. Wikipedia

2. Dış İşleri Bakanlığı2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page