• Mehmet Koçak

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen vizesi en çok alınan vizelerden biridir. Özellikle Avrupa ülkelerinin çoğunun dahil olduğu bu vize türüdür. Schengen vizesi almak isteyenler bu vizenin nasıl alındığına dair araştırma yapmaktadırlar. Peki, schengen vizesi nasıl alınır? Gerekli evraklar ve vize ücreti nedir? İşte schengen vizesi almak için gerekli her şey.

schengen vize

İçindekiler

 1. Schengen Vizesi Nedir?

 2. Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

 3. Schengen Vizesine Nasıl ve Nereden başvurulur?

 4. Schengen Vize Başvurusu Nasıl yapılır?

 5. Schengen Vize Evrakları Nelerdir?

 6. Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

 7. 2020 Schengen Vize Ücretleri

 8. Schengen vizesi çeşitleri ve şartları neler?

 9. Schengen vizesi üç grupta toplanıyor

 10. Schengen vizesi süresi ne kadar?

 11. Schengen Vize Başvuru Formu

 12. Kolay Schengen Vizesi Veren Ülkeler

 13. En güncel schengen ülkeleri ve konsoloslukların anlaşmalı çalıştığı vize merkezleri listesi

1. Schengen Vizesi Nedir?

Avrupa Birliği üyesi olan veya olmayan üyelerde Schengen vizesine dahildir. Bundan dolayı schengen vizesi seyahat için mutlaka gerekli olan bir vize türüdür. Türk vatandaşlarına da uygulanan bir vize türüdür.

Schengen, aynı zamanda uygun kurumlarca verilen ve birliğe bağlı ülkeler içinde seyahat etmeye izin veren bir vize türüdür. Schengen bölgesini oluşturan ülkelere bu belge ile giriş yapılabiliyor. Şartlara bağlı olarak bu vize ile birden fazla ülke de ziyaret edilebiliyor.

Schengen Bölgesi olarak bilinen ortak sınır ve ortak vize uygulaması sayesinde Avrupa’daki 33 ülkeye sadece tek bir vize alarak, yani Schengen vizesi alarak, girebiliyorsunuz. Bu ne demek? Örneklemek gerekirse, Schengen vizenizle Almanya’ya gittiğinizde, isterseniz oradan Avusturya’ya, oradan İsviçre’ye, oradan da İtalya’ya geçme özgürlüğüne sahip olduğunu anlamına gelir.

Esasında ismini Lüksemburg’da bulunan küçük bir kasabadan alan bu vize, aradan geçen 34 yılda tüm Avrupa’nın kapılarını aralayan bir anahtara döndü.

schengen vizesi ve pasaport

2. Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen vizesi almanın kolay yolları bulunmaktadır. Eğer bir schengen vizesi almak istiyorsanız konsolosluğun istediği evraklar olacaktır. Kendinizi tamda bu noktada kanıtlamak oldukça önemlidir. Konsolosluğa güven vermeniz daha kolay bir şekilde schengen vizesi almanıza yardımcı olur. 2020 yılı itibari ile artık schengen vizesi alabilmek için elektronik ortamdan direkt olarak başvuru yapmak mümkündür. Posta yolu ile gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluğuna schengen vizesi başvurusu yapıyorsunuz. Ayrıca temsilci ile de görüşüp temsilci aracılığı ile de schengen vizesi başvurusu yapabilirsiniz.

3. Schengen Vizesine Nasıl ve Nereden başvurulur? Schengen Vize Başvurusu Nasıl yapılır?

3.1. Schengen Vize Evrakları Nelerdir?

Ülkeden ülkeye istenen şartlar değişkenlik gösterse de Avrupa Birliği üyesi ülkelerin talep ettiği belgeler genellikle aynı.

Schengen vizesi için istenilen belgeler, Schengen Vizesi başvuru evrakları

 1. Başvuru formu

 2. Fotoğraf (istenen sayıda, Schengen vize fotoğraf ölçüleri ile uyumlu)

 3. Pasaport

 4. Uçak bileti rezervasyonu

 5. Otel rezervasyonu

 6. Yurt dışı seyahat sigortası

 7. Banka hesabı dökümü

 8. İkametgah

 9. Nüfus cüzdanı ve pasaport fotokopisi

 10. Adli sicil belgesi

 11. Davetiye

Eğer çalışan iseniz;

 1. İşverenin mektubu

 2. İşe giriş belgesi

 3. Sigorta hizmet dökümü

 4. Maaş bordrosu

 5. İmza sirküleri

Vize Nedir

Schengen Vizesi

4. Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

Yaşa ve vize kategorilerine göre değişkenlik gösteren ücretlerin Şubat 2020 itibariyle en güncel fiyatlandırması aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

4.1. 2020 Schengen Vize Ücretleri

Yetişkin80 Euro6-12 Yaş40 Euro0-6 YaşÜcretsizAvrupa Birliği ile vize kolaylaştırma anlaşması olan ülkelerin vatandaşları35 Euro

5. Schengen vizesi çeşitleri ve şartları neler?

Seyahatine başlamadan önce vize çeşitlerine göz at

5.1. Schengen vizesi üç grupta toplanıyor:

1. Tek Tip Schengen Vizesi: Burada “A” kategorisi vizesi, havalimanı transit vizesini temsil ediyor. Schengen dışındaki bir ülkeye seyahat etmek için bir Schengen bölgesi ülkesinden aktarma yapmak gerekiyorsa, “A” grubu vizesi alınıyor.

C grubu vize ise, aslında hepimizin tatillere çıkarken aldığı kısa süreli konaklama vizesi… Burada vizede “tek giriş” yazarsa sadece bir Schengen ülkesine belli süreyle bir defalık giriş izni veriliyor.

“Çift giriş” vizesi de aynı mantıkta olmasına rağmen tek girişten farkı, vize süresi boyunca Schengen ülkesine iki defa giriş hakkı vermesi oluyor.

“Çoklu giriş” vizesiyle ise Schengen Bölgesi’ne verilen sürede istendiği gibi girilip çıkılabiliyor. Çoklu girişte 6 ayda bir en fazla 90 gün ülkede kalınabiliyor.

2. Sınırlı Bölgesel Geçerliliği Olan Vizeler: Sadece vizeyi veren ya da özel olarak belirtilen Schengen ülkelerinde geçerli olan vize türüdür. Çok istisnai durumlarda düzenlenen bu vize süresinde belirtilen ülkeler dışında herhangi bir Schengen alanına girilemiyor.

3. Ulusal Vizeler: Ulusal vize D kategorisinde yer alıyor. Bu vize de Schengen ülkelerinden birinde ikamet edecek, okuyacak ya da çalışacak yabancılara veriliyor.