• Mehmet Koçak

Schengen Vizesi

Schengen vizesi ile ilgili tüm detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Bilgi için 0545 571 75 71 numaralı telefon hattını arayabilirsiniz

 1. SCHENGEN ÜLKELERİ

 2. VİZE TÜRLERİ

 3. ÜCRETLENDİRME

 4. İŞLEM SÜRESİ

 5. İLETİŞİMSchengen Bölgesi Ülkeleri Listesi

Adını “Schengen Anlaşması”ndan alan Schengen Bölgesi, dış sınırları kontrol etmeye ve ortak adli sistemi ve polis iş birliğini güçlendirerek suçla savaşmaya yönelik ortak kurallarla uyum içinde olarak insanların, malların, hizmetlerin ve anaparanın serbest ve kısıtlamasız dolaşımı için diğer üye ülkelerle iç sınırlarının kaldırılmasını kabul eden 26 farklı Avrupa ulusundan oluşan bir bölgeyi ifade eder.

Schengen Vizesinin Geçerli Olduğu Ülkeler Listesi 2020


26 Schengen ülkesi 27 AB ülkesinin 22’si ve dört AB üyesi olmayan ülkeden oluşmaktadır.

Schengen vizesinin geçerli olduğu ülkeler

 1. Belçika

 2. Avusturya

 3. Çek Cumhuriyeti

 4. Danimarka

 5. Estonya

 6. Finlandiya

 7. Fransa

 8. Almanya

 9. Yunanistan

 10. Macaristan

 11. İzlanda

 12. İtalya

 13. Letonya

 14. Litvanya

 15. Lüksemburg

 16. Malta

 17. Hollanda

 18. Norveç

 19. Polonya

 20. Portekiz

 21. Slovakya

 22. Slovenya

 23. İspanya

 24. İsveç

 25. İsviçre

 26. Lihtenştayn

Şu 3 (üç) Avrupa ülkesi Schengen Bölgesinin ortak üyeleridir ancak Avrupa Birliğine üye değildirler: İzlanda, Norveç ve İsviçre.

Vize Bilgi Sistemi (VIS)

VIS’in esas rolü Schengen ülkeleri arasında vize bilgilerini paylaşmak ve aynı zamanda AB dışında ve Schengen Bölgesinin dış sınırları dışında kalan ülkelerin elçilik ve konsolosluklarının verilerini eklemektir.

VIS, çoğunlukla Schengen kısa süreli vizeye ve havalimanı transit vizesine başvuranların parmak izleri için gerçekleştirilen biyometrik bir eşleştirme aracılığıyla özellikle seyahat maksadıyla ilgili analiz edilip işlenmiş veriler oluşturur.

 1. Vize Bilgi Sistemi (VIS) – Schengen Bölgesinin güvenliğini destekleyen bu sistem Schengen ülkelerin arasında yapılan kısa süreli vize başvurularına yönelik veri alışverişinde bulunma aracı görevi görür.

 2. Schengen Bilgi Sistemi (SIS) – Schengen Bölgesi emniyetini destekleyen bir diğer sistem olarak şüpheli suçlular, Schengen Bölgesine girme ve Schengen Bölgesinde ikamet etme hakkı olmayanlar, çalınan, zimmete geçirilen veya kaybolan varlıklar ve aynı zamanda kayıp kişilerle ilgili olarak Schengen ülkeleri arasında veri alışverişinde bulunma aracı görevi görür.

 3. Avrupa Parmak İzi Tanıma Sistemi (EURODAC) – Schengen Bölgesi ve Avrupa Birliğinin güvenliğini sağlayan bir diğer destekleyici mekanizmadır. EURODAC, parmak izi veri kümelerini karşılaştırarak sığınmacıları ve sınırlardan yasa dışı geçiş yapanları tespit etmek amacıyla kullanılan bir parmak izi veri tabanıdır.

Schengen Vizesi

Schengen Vizesi

SCHENGEN VIZE (C TIPI VIZE-KISA DÖNEM)

Turizm

Ticari Ziyaret/Konferansi

Aile Ve Arkadaş Ziyareti

Kültürel Ve Sportif Faaliyetler