top of page
 • Yazarın fotoğrafıMehmet Koçak

Ruanda Vizesi

Ruanda vizesi Nasıl alınır? Ruanda’ya vize var mı? Ruanda vize istiyor mu? Ruanda vize başvurusu nasıl yapılır? Ruanda vize ücreti ne kadar? Ruanda vizesi kaç günde çıkar? soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Ruanda Vizesi

Ruanda Vize İstiyor Mu?

Ruanda Cumhuriyeti’ni ziyaret etmeyi planlayan Bordo (Umumi) ve Hususi (Yeşil) pasaporta sahip Türk vatandaşları vizeye tabiyken; Hizmet(Gri),Diplomatik (Siyah) Pasaporta sahip Türk vatandaşlarının ise Ruanda Cumhuriyetine vizesiz olarak seyahat etme hakları bulunmaktadır.

Ruanda Vize Türleri

Ruanda Cumhuriyeti, vize uygulamalarını seyahat nedenlerine göre kategorilere ayırmaktadır. Ruanda vize türleri şunlardır;

• Turistik Ruanda Vizesi

• Ticari Ruanda Vizesi

Ruanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Raunda Cumhuriyetine ziyaret etmeyi planlayan kişilerin, başvuru evraklarını tamamladıktan sonra klasik vize müracaatlarını Ankara Ruanda Cumhuriyeti Büyükelçiliğine yapabilecekleri gibi; online olarak elektronik vize yani e-vize müracaatı da yapabilmektedirler.

Ruanda, Orta Afrika’da yer alan küçük bir Afrika ülkesidir. Ülkeye giriş yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Ruanda vize başvurusu için farklı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar arasında 2018 yılı içerisinde başlatılan Ruanda e-vizesi uygulaması da yer almaktadır.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI OLARAK RUANDA E-VİZESİ ALABİLİR MİYİM?

Evet.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ruanda’ya giriş için e-vize alabilmektedirler.

RUANDA E-VİZESİ İÇİN İHTİYAÇ DUYACAĞIM BELGELER NELERDİR?

Ruanda’ya giriş yapacak kişilerin ülkeye girişte almaları gereken vize için ihtiyaç duyacakları belgeler şunlardır:

 1. Pasaport: Ruanda’ya yapılacak e-vize başvurusu için ihtiyaç duyulan pasaportun Ruanda’ya giriş tarihi itibarıyla en az 6 ay geçerlilik süresinin olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportun kişisel bilgileri içeren sayfasının bir örneğinin e-vize başvuru sistemine yüklenmesi gerekmektedir.

 2. Ruanda’da yerleşik olan bir kişi veya kurum: Ruanda’ya e-vize alacak kişilerden Ruanda hükümetinin uygulaması nedeniyle Ruanda’da yaşayan bir kişi, kurum veya tur organizasyonuyla iletişim halinde olması ve bir davet mektubunu başvuruya eklemesi beklenmektedir.

 3. Kredi/Banka Kartı: Ruanda e-vizesi için yapılacak iVisa başvurusunda alınacak bütün ödemeler internet üzerinden online olarak alınmaktadır. Dolayısıyla bu ödemeleri gerçekleştirmek için internet alışverişine açık olan bir kredi veya banka kartına sahip olmanız gerekmektedir.

Ruanda Vize için Gerekli Olan Evraklar

Ruanda Vize için Gerekli Olan Evraklar Aşağıdaki Gibidir.

Ruanda Vize örneği

1.Pasaport özellikleri

 1. Ruanda Vize başvurusunda bulunacak olan bireylerin pasaport süresi, talep edilen vizenin bitiş süresinden 6 ay daha uzun olmalıdır. Seyahat planı yapılırken pasaport geçerlilik tarihi dikkate alınarak rezervasyonlar yaptırılmalıdır.

 2. Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve Ruanda Vize başvurunuzun gerçekleşmesi için pasaportunuzda 2 adet boş sayfanın bulunması gerekmektedir.

 3. Boşanma, evlilik vb. durumlarda meydana gelen ad, soyad değişikliklerinden dolayı güncelliğini yitirmiş olan pasaportlarla yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

 4. Pasaportunuzda yırtık ve benzeri bir hasar var ise kabul edilmeyecektir.

 5. Yabancı uyruklu olan kişilerden yaşı 18’den büyük olan başvuru sahiplerinin pasaportlarında yer alan imza bölümü mutlaka doldurulmuş olmalıdır.

2.Fotoğraf özellikleri

 1. Vize başvurusunda kullanılmak üzere Ruanda Vizesi talep eden adaylardan 2 adet Biyometrik fotoğraf istenmektedir.

 2. Fotoğraf ebatları 35×45 ve yüzün maksimum 36 mm ile minimum 32 mm arasında olmalı.

 3. Biyometrik fotoğraflar 6 aydan daha eski olmayacak ve kişinin son halini yansıtacak şekilde olmalıdır.

 4. Fotoğrafların beyaz arka fonda çekilmiş olması ve başvuru formuna yapıştırılması gerekmektedir. Fotoğraf örneği

3.Kimlik Bilgileri

 1. Ruanda Vizesi müracaatında bulunacak olan müracaatçılardan Kimlik Fotokopisi Ruanda Konsolosluğunca talep edilmektedir.

 2. Kimlik fotokopisinde TC Kimlik numarası bulunmalıdır. Kimlikte yer alan fotoğraf kişiyi net bir şekilde göstermeli ve kimlik bilgilerinin okunabilir olması gerekmektedir.

4.Ruanda Vize Başvuru Formu

 1. Ruanda Vizesi almak isteyen başvuru sahipleri bu bilgileri eksiksiz ve tam olarak doldurmalıdır.

 2. Başvuru formunda kimlik bilgileriniz, kişisel bilgileriniz, ikamet bilgileriniz, çalışma bilgileriniz, mali bilgileriniz, ziyaret amacınız, geçmişte yapmış olduğunuz ve gelecekte yapmayı planladığınız Ruanda seyahatlerin bilgisi ve nedenleri yer almaktadır.

 3. Başvuru sahibi bu bilgileri eksiksiz ve tam olarak doldurmalıdır.

 4. Başvurunuzu acentemiz tarafından yapılmasını istediğiniz takdirde başvuru formu personelinimiz tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulacaktır.

6.Ulaşım Bilgileri

 1. Uçak ile ulaşımı tercih eden başvuru sahipleri, Türkiye’den çıkış ve dönüşü gösteren rezervasyonlarında PNR kodunun bulunmasına dikkat etmelidirler.

 2. Seyahatte gemi turu organizasyonu kullanılması durumunda güzergah yazısı ve rezervasyonlar başvuru dosyasında sunulmalıdır.

 3. Araba ile seyahat yapacak kişiler araç ruhsatı ile birlikte ehliyet fotokopisi.

 4. Otobüs ile seyahate çıkacak kişiler otobüs firmasından gidiş dönüş bilet rezervasyonu ibraz etmeleri gerekmektedir.

 5. Rezervasyonları bulunmayanların adına Acentamız tarafından geçici rezervasyon yapılacaktır.

7.Kalınacak Adres Bilgileri

 1. Ruanda’da konaklayacağınız otelden alınmış konfirmeli ve otel görevlisi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış rezervasyon çıktısı.

 2. Otel Rezervasyonunuz seyahat sürecinizde açıkta gün bırakmayacak şekilde olmalı ve Vize alacak kişinin rezervasyon  belgesinde  isim ve soy isminin rezervasyon belgesinde mutlaka yazılı olması gerekmektedir.

 3. Booking.com veya başka internet sayfasından yapılmış otel rezervasyonları kabul edilmemektedir.

 4. Otel Rezervasyonu bulunmayanların adına Acentamız tarafından geçici rezervasyon yapılacaktır.

8.Dilekçe Detayları

 1. Çalıştığınız veya sahibi olduğunuz şirketin antetli kağıdına Ruanda konsolosluğu’na hitaben yazılmış, şirket kaşesi basılmış ve şirket imza yetkilisi tarafından imzalanmış dilekçe.

 2. Dilekçede işe başlangıç tarihi, net aldığınız maaş ve şirketteki göreviniz mutlak suretle belirtilmelidir.

 3. Dilekçede ayrıca Ruanda‘ya yapacağınız seyahatin gidiş ve dönüş tarihleri ile birlikte seyahat masraflarının kimin tarafından karşılanacağının belirtilmesi gerekmektedir.

RUANDA E-VİZESİ İÇİN YAPACAĞIM BAŞVURU NE KADAR SÜREDE SONUÇLANIR?

Ruanda vize başvurusunu e-vize ile yapmanız halinde bu başvurunun sonuçlanması için 3 farklı işlem süreci bulunmaktadır. Bu işlem süreçleri şunlardır:

 1. Standart: 3-7 iş günü

 2. Acele: 2 iş günü

 3. Çok Acele: 1 iş günü

RUANDA VİZE ÜCRETİ NEKADAR?

Ruanda vize ücreti

3 aylık çoklu girişli 120 usd

3 günde Doğu Afrika Vizesi! Kenya’da, Ruanda’da, Uganda’da 90 gün “multiple” geçerliliği olan Doğu Afrika vizesi hakkında detaylı bilgiyi sayfamızın devamında görüntüleyebilirsiniz.
Hızlı başvuru için; 0545 571 75 71

Ruanda Vizesi alabilmek için hemen bizim ile iletişime geçiniz.1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page