• Mehmet Koçak

Polonya Vize İşlemleri (Schengen Vizesi)

Polonya Vize işlemleri ile ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için info@vizenizalinir.com mail atabilir yada 0 545 571 75 71 numaralı cep tel arayabilir mesaj atabilirsiniz.

polonya vizesi

Polonya vizesi

Polonya Vize İşlemleri

Polonya Schengen Vizesi

Polonya Schengen vizesi, Schengen bölgesinde 180 günde 90 gün kalış hakkı tanımaktadır ve maximum 5 yıllık verilebilmektedir. Schengen vize başvurusu asıl seyahat hedefi olan ülkenin temsilcisine yapılması gerekmektedir. Seyahatiniz sırasında birden çok Schengen Bölgesine giriş sağlayacaksanız, en uzun kalış süresi planlanan ülkenin temsilcisine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kalış süresi uzun olan ülkenin belirlenememesi durumunda, ilk giriş yapacağınız Schengen bölgesinin temsilcisine başvurmanız gerekmektedir.

Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

 1. İlk başta minimum 6 aylık Pasaporta sahip olmak gerekmektedir. Polonya vize başvurusu yapacak kişilerin pasaport süresinin seyahatlerinin bittiği güne kadar en az 6 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir ve pasaportta gümrük ve döviz kayıt işlemleri dışında vizenin basılması için minimum 2 boş sayfa yer almalıdır.

 2. Vize Türünü belirlemek

 3. Gerekli evrak listesini hazırlamak

 4. Vfs Global üzerinden vize randevusu almak

 5. Başvuru yapmak

 6. Başvuru ücretini ödemek

 7. Vize takibi yapmak (Vizenin sonuçlanıp sonuçlanmadığını sistem üzerinden kontrol etmek)

 8. Pasaportu teslim almak (Vize işlemlerini sonlandırılması)

Polonya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Polonya vize başvurusu alınacak vize türüne göre başkonsolosluğa da yapılabilir. Ulusal vize (D tipi) başvurusu yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin vize için başvurularını direkt olarak Fransa büyükelçiliği ya da konsolosluğa yapmaları gerekmektedir. Bunun dışında kalan vize türleri (eğitim, turistik, ticaret vs.) yetkili başvuru merkezleri aracılığıyla yapılır.

Polonya Vize Türleri

Schengen Vize (C Tipi Kısa Dönem)

 1. Turizm

 2. Ticari Ziyaret/Konferansi

 3. Aile Ve Arkadaş Ziyareti

 4. Kültürel Ve Sportif Faaliyetler

 5. Eğitim / Araştırma

 6. Tır Şöförü

Ulusak Vize ( D Tipi Vize-Uzun Dönem)

 1. Çalışma İzni

 2. Eği̇ti̇m Erasmus + Dahi̇l

 3. Bilimsel Araştırma

 4. Staj

 5. Gönüllü Hizmetler

 6. Kurs

Polonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Neler?

 1. Pasaport: Pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekmekte ve pasaportun geçerlilik tarihi dönüşünüzden 3 ay sonrasını da kapsaması gerekir. Ayrıca pasaportta son 2 boş sayfanın bulunması şarttır.

 2. Polonya Vize Başvuru Formu: İngilizce ya da Fransızca olarak eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması şarttır. Türkçe olarak doldurulduğu takdirde kabul edilmemektedir.

 3. Eski pasaportunuz varsa onların fotokopileri ve asılları

 4. Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf. Biometrik fotoğrafın arka fonu beyaz, 35×45 mm ölçülerde ve yüz şeklinizin tam gözükür olması gerekmektedir.

 5. Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı fotokopisi

 6. Sağlık Sigortası: Fransa’ya seyahat edecek kişilerin, Uluslararası geçerliliği olan Seyahat Sağlık Sigortası yaptırdığını gösteren belgenin vize evraklarına eklenmesi gerekmektedir.

 7. Otel ve Uçak Rezervasyonları: Fransa’da kalacağınız süre içerisinde konaklama yapmayı planladığınız otel vb. rezervasyonu yaptırdığınıza dair belgenin çıktısı ve Fransa’ya gidiş-dönüş olarak aldığınız uçak biletinizin resmi belgesi vize başvurusunda sizden talep edilmektedir.

 8. Son 3 ayı kapsayan maaş bordrosu

 9. Banka hesap bilgileri ve hareketleri ( Son 3 aylık hesap dökümünün kaşeli ve ıslak imzalı olması gerekmektedir.)

 10. Vizeye başvuran kişi 18 yaşından küçük olup yalnız seyahat edecekse ebeveynin noter tasdikli muvafakat namesinin alınması gerekmektedir.

 11. Polonya Vize Ücreti: Fransa vizesi için ödediğiniz bedeli belgelemek adına banka dekontunu başvuru belgeleri arasında teslim etmeniz gerekmektedir.

 12. Kişinin çalıştığı kuruma ait bilgiler ve bu bilgileri destekleyen imzalar, belgeler başvuru evrakları arasında bulunması gerekmektedir.

 13. Aile/Arkadaş ziyaretinde bulunacaklar için davetiye belgesi

 14. Çalışanlar için SGK işe giriş ve hizmet dökümü belgeleri

 15. Şirket sahipleri ve işverenler için vergi levhası, ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve ticaret odası kaydı gibi evrakları başvuru belgelerinde bulundurmaları gerekmektedir.

 16. Polonya turistik vizesi için başvuracak öğrenciler için güncel tarihli öğrenci belgesi gerekmektedir.

 17. Polonya turistik vizesi için başvuracak memurlar için kurum tarafından hazırlanmış resmi izin belgesi ve sicil kaydı belgesi gerekmektedir.

 18. Polonya turistik vizesi için başvuracak emekliler için emekliliği gösteren belgelerin olması gerekmektedir.

Polonya Turistik Gerekli Belgeler (Turistik Schengen Vize)

İş Veren

 1. Polonya Baş konsolosluğuna hitaben antetli kağıda yazılmış şirkette imza yetkisi olan kişiler tarafından kaşelenip imzalanmış seyahat amacını içeren vize talep yazısı yazı.(mümkün ise İngilizce yada Fransızca)

 2. Şirket imza sirküleri(süresi geçmemiş )

 3. İlgili yıla ait vergi levhası(2017)

 4. Bağlı olduğunuz odadan son 3 ay içerisinde alınmış faaliyet belgesi.

 5. son 3 ay içerisinde alınmış oda sicil kayıt sureti(Ankara’dan vize alacak misafirlerimiz için geçerlidir)

 6. Kuruluş ve son değişiklikleri içeren ticaret sicil gazetesi.

 7. Banka hesap cüzdanı(son altı aylık hareketleri içeren güncel hesap cüzdanı veya son altı aylık hareketleri içeren banka yetkilisi tarafından kaşeli imzalı hesap ekstresi ve ekinde banka yetkilisinin imza sirküleri mutlaka olmalıdır.( Hesabın sonunda 5.000 – 6.000 tl rakam olması gerekli )

 8. Beyaz zemine çekilmiş rötuşsuz 2 adet fotoğraf.

 9. Tapu, araç ruhsatı, kredi kartı, kira kontratı (gelir amaçlı),fotokopileri

 10. Evlenme cüzdanı, boşanmış ise boşanma ilamı veya tüm bunları içeren nüfus müdürlüğünden vukuatlı nüfus kayıt örneği

 11. Pasaportların