top of page
 • Yazarın fotoğrafıMehmet Koçak

Nijerya Vizesi Nasıl Alınır?

Nijerya Vizesi

Nijerya vizesi nasıl alınır? (Dünyanın en büyük 7. ülkesi) Bilgi almak için bizi 0545 571 757 71 Vizeniz Alınır hattını arayabilir yine aynı numara üzerinden whatsapp, viber telegram programları üzerinden mesaj yollayabilirsiniz ya dainfo@kocakvize.com mail yollayabilirsiniz.

Nijerya Hakkında Bilgiler

Nijerya ya da resmî adı ile Nijerya Federal Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönündeilerlendiğinde) Nijer, Çad, Kamerun ve Benin oluştururken, ülkenin güneyinde Gine Körfezi içerisinde yer alan Benin Körfezi yer almaktadır. Ülkenin başkenti Abuja’dır.

Kalabalık nüfusuyla dünyanın en büyük yedinci ülkesi unvanına da sahip olan Nijerya, Nijer Nehri, Mangrov ormanları gibi doğa harikası güzellikleriyle de hayranlık uyandırıyor.

Ülke ismi

Ülkenin ismi Nijer Nehri’nden gelmektedir. Nijer nehri ifadesinin Tuareg dilinde karşılığı olan ghir n-igheren kelimesi nehirlerin nehri anlamına gelmekte olup, bu kelime Arapça’da Nahr al-anhur olarak Latince‘de ise Niger (Türkçe: siyah olan) olarak kullanılmıştır.

Nijerya’nın resmi dili ingilizcedir. Ülke birde fazla etnik köken olduğu için 500 üzerinde dil konuşulmaktadır. En çok konuşulan dil Hausa, Yoruba, İbo.

Ülkenin %50 Müslümandır. %40 Hristiyan geri kalan kısmı ise Musevilik ve Ateizime inanıyor.

Nijerya Kısa Tarihi

Bugünkü Nijerya topraklarında ilk yaşayanların, milattan 700 yıl öncesine rastladığı tahmin edilmekte; fakat bunların kimler olduğu hakkında kesin bir hükme varılamamaktadır. Nijerya’nın tarihini, Arapça yazılmış kayıtlara dayalı olarak, kuzey bölgelerde 9. yüzyıl başlarında kurulmuş, Konem-Boru ve batı bölgelerde de yedi Hausa şehir devletleriyle başlatmak mümkündür.

İngiltere, 19. yüzyıl başlarından itibaren, Nijerya içişlerine karışmaya başlamış ve ilk olarak Lagos, 1861 yılında bir İngiliz kolonisi haline gelmiştir.

1950 yılında idare gücünü, merkezi otoriteyle üç ayrı bölgenin meclisleri arasında paylaştıran yeni bir federal sistem getirildi. 1954 yılında ilan edilen anayasa, kuzey, batı ve doğu bölgeleri güçlü bir merkezi hükümete bağlı olarak, Nijeryalılara sahip oldukları kanuni hakları verdi.

1960 yılında bağımsızlığı elde etti

Ekonomi

Ekonomi daha çok tarıma dayanır. Yerfıstığı, pamuk, palmiye ağaçları, sebze ve meyve türleri, kakao, kauçuk tahıl ürünleri, hurma ve yerfıstığı yağı, kereste ve kolacevizi bol miktarda üretilir. Kakao ve kauçuk üretiminde dünyanın altıncı ülkesidir. Ülke topraklarının % 25’i ekime müsaittir.

İhracatının % 95’ini ham petrol teşkil eder. Çeşitli gıda maddeleri ve otomobil parça takımları, diğer önemli ihraç ürünleridir. Gıda maddeleri ihracatının büyük bir bölümünü kakao meydana getirir. Ayrıca tütün, palmiye ürünleri, yerfıstığı, pamuk ve soya diğer ihraç ürünlerini teşkil eder.

Nijerya’ya ne zaman gidilir?

Afrika Ülkelerinde mevsimler iki çeşittir. Yağmurlu mevsim Yağmursuz mevsim. Yağmurlu mevsim Haziran-Eylül ayları. Yağmursuz mevsim ise Kasım-Şubat aylarıdır. Nijerya’ya gitmek için en iyi zaman Kasım-Şubat ayları arasıdır. Sıcaklıklar 22*25 derece olmaktadır. Diğer aylarda ise sürekli yağışlar görülmektedir. En çok yağmur haziran ayında yağmaktadır. Hava sıcaklıkları genel olarak 38 dereceye kadar yükselmekte 12 dereceye kadar düşmektedir.

Nijerya’ya Nasıl gidilir?

Nijerya’ya en rahat ve hızlı havayolları ile gidilir. Türkiye’den Nijerya’nın başkenti Abuja ve Liman şehri Lagos’a direk uçuşlar vardır. THY ve Diğer havayolları uçmaktadır. Haftanın her günü seferler yapılmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık 7 saattir.

Nijerya Vize İstiyor mu? Nijerya’ya vize var mı?

Evet vize istiyor. Nijerya’ya seyahat yapabilmeniz için vize almanız gerekmektedir. Nijerya vizesini Nijerya Büyükelçiliğinden Nijerya vize başvurusu yaparak vizenizi alabilirsiniz. Ya da yetkili vize Acentaları üzerinden de alabilirsiniz. İrtibat ve bilgi hattı 0545 571 75 71 info@kocakvize.com

Nijerya Vizesi Nasıl Alınır?

Nijerya vizesini Nijerya Büyükelçiliğinden Nijerya vize başvurusu yaparak vizenizi alabilirsiniz. Ya da yetkili vize Acentaları üzerinden de alabilirsiniz. İrtibat ve bilgi hattı 0545 571 75 71 info@kocakvize.com

Nijerya Vizesi Nasıl Alınır?

Nijerya Vizesi İstenilen Belgeler, Nijerya vizesi gerekli evraklar

 1. Vize Başvuru Formu

 2. Vize Talep Dilekçesi

 3. Pasaport ( Vize bitim tarihinden itibaren 6 ay daha geçerli ve 2 sayfası boş olmalı)

 4. 2 adet biyometrik fotoğraf (3,5*4,5 cm ve arka fonu beyaz)

 5. Seyahat belgeleri ( Uçak veya gemi bileti rezervasyonu vb.)

 6. Konaklama belgeleri ( Otel vb. rezervasyonu )

 7. Seyahat Sağlık Sigortası

 8. Banka hesap dökümleri

 1. Vize Başvuru Formu

 2. Vize Talep Dilekçesi

 3. Pasaport ( Vize bitim tarihinden itibaren 6 ay daha geçerli ve 2 sayfası boş olmalı)

 4. 2 adet biometrik fotoğraf (3,5*4,5 cm ve arka fonu beyaz)

 5. Kimlik kartı fotokopisi

 6. Seyahat belgeleri ( Uçak veya gemi bileti rezervasyonu vb.)

 7. Konaklama belgeleri ( Otel vb. rezervasyonu )

 8. Davetiye (Seyahat amacı fark etmez)

 9. Seyahat Sağlık Sigortası

 10. Banka hesap dökümleri

 11. Çalışanlardan ek olarak istenen; SGK işe giriş bildirgesi, 4A hizmet dökümü, maaş bordrosu gibi belgeler

 12. İşverenlerden ek olarak istenen; vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet belgesi gibi belgeler

 13. Ticari vize için gerekli ek olarak; şirketin imza sirküleri, faaliyet belgesi, vergi levhası fotokopisi ve ticari sicil gazetesi gibi belgeler

Nijerya Vize Ücretleri

Elçiliğe ödenen Vize ücretleri geri iade edilmemektedir.

Nijerya Vizesi İşlem Süreci

Nijerya vize işlem süresi 5-7 iş günüdür.

Nijerya Vize Başvuru Formu

Nijerya Vize başvuru formu internet üzerinden online doldurulmaktadır. Online vize başvuru formunu doldurarak ve kredi kartı ile aynı sistem üzerinden ödeme yapılarak başvuru almaktadırlar.


Sarı Humma (Yellow Fever) Aşısı

Ulaşım

Ulaşımın geliştiği ülkede yollar genelde kuzey-güney istikametini takip eder. Uzunluğu yaklaşık 124.000 kilometreyi bulan karayolunun % 50’si asfalt kaplıdır. Demiryolu ulaşımı gelişmiş olup toplam uzunluğu 3805 kilometredir. Lagos ve Kano havaalanları en işlek uluslararası havalimanlarıdır.

Yönetim

İdari bölümler

Nijerya’nın üst düzey idari yapılanması 36 eyalet ve 1 federal başkent bölgesi (Abuja) şeklindedir.

Eyaletler:2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page