• Mehmet Koçak

Kültürel ve Sportif Faaliyetler Vizesi

 1. GEREKLİ EVRAKLAR

 2. BAŞVURU FORMLARI

 3. VİZE ÜCRETLERİ

 4. İŞLEM SÜRESİ

 5. UYARILAR

Schengen vizesi nasıl alınır?


Kültürel ve Sportif Faaliyetler Vizesi için Gerekli Evraklar 2021

STANDART EVRAKLAR

PASAPORT Talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı (uzatma kabul edilmemekte) ve en az iki boş sayfası olmalıdır. Pasaportun resimli sayfası ve son 3 yıl içerisindeki vizelerinize (Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Kore, Japonya, Yeni Zelanda) ait fotokopiler gerekmektedir. Geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da başvuru sırasında ibraz edilmelidir. Not: Evlilik, boşanma vb. durumlarda ad, soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz ile başvurunuz kabul edilemeyecektir. 18 yaş üstü yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin pasaportlarında mutlaka imza alanları dolu olmalıdır.

BAŞVURU FORMU Başvuru Formunda yer alan tüm alanlar eksiksiz doldurulmuş ve form başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken; başvuru formunun 3. ve 4. sayfaları mutlaka imzalanmalı ve başvuru tarihi unutulmamalıdır. Başvuru şahsen yapılmayacak ise başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı vekalet formu ile vekaleti alan kişinin kimlik fotokopisi ibraz edilmesi zorunludur. (Online Başvuru Formu)Gerekli Tüm Formlar

BİOMETRİK FOTOĞRAF Biometrik özelliklere uygun, rötuşsuz, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 35×45 mm ebatlarında ve tüm yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gereklidir. Örnek Fotoğraf Tablosu Biometrik fotoğraf çekimi hizmetleri için iDATA ofislerinden destek alabilirsiniz.

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI En az 30.000 Euro teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortası her durumu kapsayacak şekilde olmalıdır. Sigorta poliçesinde yürürlüğe girmesi ve sona ermesi ile ilgili özellikle bir saat belirtilmediyse, genellikle öğlen saat 12 kabul edilir. Dolayısıyla sadece günün yarısı sigortalı olan bu günler için sigorta şartı yerine getirilmiş sayılmaz. Bir başka ifadeyle örneğin 8 ila 13 Mart tarihlerinde seyahat etmek istiyorsanız, en az 7 Mart´tan 14 Mart´a kadar geçerli bir seyahat sağlık sigortası ibraz etmeniz gerekmektedir. Not 1 : AB/AET vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaftırlar. (Almanya vatandaşları hariç)

Not 2 : Transit vize (Almanya havaalanını schengen dışı bir ülke için geçiş amaçlı kullanacak ve havaalanında herhangi bir kapı geçişi yapmayacak kişiler) başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin seyahat sağlık sigortası sunma zorunluluğu yoktur. Seyahat sağlık sigortası bilgi notu için tıklayınız.

VİZE HARCI Başvurunuz esnasında iDATA ofislerinden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. (Ücret Tablosu)

ARAÇ BİLGİLERİ

SEYAHAT REZERVASYONLARI Uçuş veya tur organizasyonlarının rezervasyonları sunulmalı ve gidiş dönüş tarihleri ile seyahat detaylarını içerir olması gerekmektedir.

MESLEK VE GİDİŞ AMACINA GÖRE EVRAKLAR

KONAKLAMA BELGELERİ Seyahat konaklama durumunuza ait belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir. Otel vb. rezervasyonlar sunulmalıdır. Rezervasyon bilgileri başvuru sahibinin adı ve soyadını içermeli ve tüm seyahat tarihini kapsayacak şekilde olmalıdır.

Kültürel bir etkinliğe veya kongreye katılmak için: □ KÜLTÜREL DAVETİYE Aşağıdaki bilgileri içeren, kültürel hizmet sunan kurum ile sözleşme veya etkinliği organize eden tarafından düzenlenmiş bir davetiye,

 1. Etkinliği organize edenin adresi ve iletişim bilgileri ile etkinliğin Almanya`da gerçekleşeceği adres

 2. Etkinliğin yapılacağı zaman aralığı ve etkinliğin türü

 3. Başvuru sahibinin adı, soyadı ve görevi

 4. Duruma göre seyahat, konaklama gibi giderlerinin karşılanacağına dair bilgi yer almalıdır.

Spor etkinliğine katılmak için:

SPORTİF FAALİYET DAVETİYESİ Spor kulübü veya spor federasyonu tarafından verilen davetiye veya aşağıdaki bilgileri içeren ve spor organizasyonuna katılımı tasdikleyen belge;

 1. Etkinliği organize edenin adresi ve iletişim bilgileri ile etkinliğin Almanya`da gerçekleşeceği adres

 2. Etkinliğin yapılacağı zaman aralığı ve etkinliğin türü

 3. Sporcunun ad soyad ve görevi hakkında bilgi

 4. Duruma göre seyahat, konaklama gibi giderlerin karşılanacağına dair ibare yer almalıdır.

GÖNDEREN KURUM DİLEKÇESİ Gönderen Türkiye spor kulübü veya spor federasyonu vb kurumlar tarafından verilen ve aşağıdaki bilgileri içeren belge:

 1. Etkinliğin yapılacağı zaman aralığı ve etkinliğin türü

 2. Başvuru sahibi ve onun görevi hakkında bilgi

 3. Duruma göre seyahat, konaklama gibi giderlerin karşılanacağına dair bilgi yer almalıdır.

İZİN BELGESİ Şirketinizden temin edeceğiniz çalışma ve izin belgesi yaptığınız işe dair açıklama içermeli, seyahat tarih aralığı belirtilmiş olmalı, ıslak imza ve kaşeli olarak ibraz edilmelidir.

SGK HİZMET DÖKÜMÜ SGK veya e-devlet internet sitesi üzerinden temin edebileceğiniz bu evrak detaylı olarak tüm sigorta geçmişinizi belirtmelidir. Müracaatçı emekli ve halen çalışmakta ise SGK destek primi ödemelerini de ek olarak ibraz etmelidir. Sunulan tüm SGK evraklarında okunaklı QR Barkodu olması gerekmektedir. QR Barkodu olmayan evraklar başvuru sırasında kabul edilmeyecektir.

SGK İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ Şirketinizden temin edeceğiniz işe giriş bildirgenizin fotokopisi sunulmalıdır. SGK Bildirgesinde okunaklı ve Barkodu olması gerekmektedir. Barkodu olmayan evraklar başvuru sırasında kabul edilmeyecektir.

İŞ SÖZLEŞMESİ SGK’lı çalışan değil iseniz çalıştığınız firma ile aranızdaki iş aktini kanıtlayan noter onaylı iş sözleşmenizi sunmalısınız.

MAAŞ BORDROLARI Son 3 aya ait kaşeli ve imzalı maaş bordroları ibraz edilmelidir.

BANKA HESAP DÖKÜMÜ Son 3 aya ait şahsi banka hesap cüzdanı veya dökümü sunulmalıdır.

Not: Banka hesap dökümünün, başvuru tarihinden önceki son onbeş ( 15 ) gün içinde düzenlenmiş olması gerekmekte.

EK GELİR BELGELERİ Tapu, Araç ruhsatı, kira gelirleri, ek hesap dökümleri vb. diğer gelirler sunulmalıdır.

DİKKAT

 1. İstenilen belgeler güncel olmalıdır (3 aydan daha yeni), Belgelerin aslı ve bir adet fotokopisi sunulmalıdır, Konsolos tarafından ek belgeler istenilebilir.

 2. Vize Başvuru Yolu: randevu aldıktan sonra direk olarak Başkonsolosluk

 3. Yukarıda istenilen belgelerin verilmemesi vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir.
B