• Mehmet Koçak

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Bulgaristan vizesi almak için 0545 571 75 71 telefon hattını arayabilir yada mesaj yollayabilirsiniz.

  1. VİZE TÜRLERİ

  2. GEREKLİ EVRAKLAR

  3. ÜCRETLENDİRME

  4. İŞLEM SÜRESİ

  5. İLETİŞİM

Bulgaristan vizesi


Bulgaristan Vizesi nereden ve nasıl alınır?

Bulgaristan vizesi, Bulgaristan Cumhuriyeti’nin 31.01.2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren uygulamasına göre, Şengen bölgesi üyesi veya Şengen müktesebatını uygulayan ülkelerde ikamet eden veya uzun süreli ikamet amaçlı vizesi bulunan vatandaşlarımız, her 6 ay içinde 3 ay süreyle Bulgaristan’da vizesiz ikamet edebileceklerdir.

Geçerli kısa süreli Şengen vizesi ile seyahat eden vatandaşlarımızın gidiş ve dönüşte ayrıca Bulgaristan vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır. Söz konusu vatandaşlarımız transit geçişlerinde Bulgaristan güzergâhını kullanabilir, ayrıca bu vizenin geçerli olduğu süre ve koşullarda, vize önceden kullanılmış olsa bile, vizenin geçerlik süresi içinde Bulgaristan’da ikamet edebilirler. (Örneğin Bir Şengen üyesi ülke temsilciliğinden tek girişli vize alınarak, söz konusu ülkeye gidilip Türkiye’ye geri döndükten sonra, vizenin geçerli olduğu tarihler içinde ayrıca Bulgaristan vizesi alınmadan Bulgaristan’a seyahat edilebilir.)

Yukarıdaki şartları taşımayan umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımızın Bulgaristan vizesi almaları gerekmektedir. Vize gerektirmeyen üçüncü ülkelere veya Şengen bölgesi üyesi olmayan AB üyesi ülkelere seyahat edecek vatandaşlarımız, gidiş ve dönüşte Bulgaristan güzergâhını kullanacaklar ise, çift transit veya çok girişli vize almış olmaları gerekmektedir.

Hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları geriye dönük son 180 gün içinde toplam 90 güne kadar ikamet edebilecek şekilde, vizesiz olarak Bulgaristan’a seyahat edebilirler.

Hizmet pasaportu sahibi vatandaşlarımız ile diplomatik pasaport sahibi vatandaşlarımız 30 güne kadar yapacakları seyahatler için vizeden muaftırlar.

Misyonlarda sürekli görevlendirilen hizmet pasaportu hamili personelin, görevine başlamadan önce, Ankara’daki Bulgaristan Büyükelçiliği’nden vize alarak Bulgaristan’a gitmeleri gerekmektedir.

Bulgaristan Vize başvurusu nasıl yapılır? Bangladeş Vizesi için hangi evraklar gereklidir?

Bulgaristan Büyükelçiliklerine veya yetkili acentalara başvuru yapılarak vize alınmaktadır.

Bulgaristan vizesi için istenilen belgeler:

Pasaport (minimum 6 ay süresi olması gerekmektedir.)

vize başvuru formu

vize talep dilekçesi

2 adet fotoğraf

Davetiye

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

ikametgah belgesi

konaklama otel vb yerlerin rezervasyon belgeleri

Kimlik kartı fotokopisi

banka hesap dökümü (minimum 4000 tl bakiye olmalı)

mesleğinizi belirten belgelerBULGARİSTAN VİZESİ İÇİN İSTENİLEN BELGELER

Pasaport (minimum 6 ay süresi olması gerekmektedir.)

vize başvuru formu

vize talep dilekçesi

2 adet fotoğraf

Davetiye

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

ikametgah belgesi

konaklama otel vb yerlerin rezervasyon belgeleri

Kimlik kartı fotokopisi

banka hesap dökümü (minimum 4000 tl bakiye olmalı)

mesleğinizi belirten belgeler
Vize ücretleri