top of page
Burundi Vize

Brundi Vizesi

Burundi Vize

     ViZE VAR              ViZE VAR              ViZE VAR                ViZE VAR

Burundi Vize

Burundi vizesi hakkında her şey

 

Burundi Vize İstiyor mu?

Burundi’ye seyahat etmek isteyen Diplomatik (Siyah),  Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umumi (Bordo) pasaporta sahip tüm Türk Vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Burundi Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyetine uyguladığı herhangi bir vize muafiyet uygulaması bulunmamaktadır.

 

Burundi Vize Türleri

 • Turistik Burundi Vizesi

 • Ticari Burundi Vizesi

 • Aile/ Arkadaş Ziyaret Burundi Vizesi

 • Transit Burundi Vizesi

 

Burundi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Burundi Cumhuriyeti Büyükelçiliğine müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

Burundi Vizesi İçin İstenen Evraklar

 • Pasaport: Minimum 6 ay geçerli olan ve son 2 sayfası boş bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir.

 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf

 • Burundi vizesi başvuru formu: İngilizce olarak doğru ve eksiksiz doldurulmuş 2 adet vize başvuru formu

 • Türkiye Cumhuriyeti Nüfus cüzdanı fotokopisi

 • Seyahatinizi planladığınız gösteren otel, uçak rezervasyon belgeleri ve varsa aracı seyahat kurumunun mektubu

 • Sarıhumma aşı kartı: Sarıhumma hastalığına karşı yaptırdığınız aşının Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan resmi belgesi

 • Ticari vize almak isteyenler için ticari gazete, sicil, imza sirküleri ve izin mektubu

 • Burundi vizesi ücreti ödediğinizi gösteren banka dekontu

 • Aile/ Arkadaş Ziyaret Burundi Vizesi almak isteyenler için sponsor davet mektubu

 • Uluslararası geçerliliği olan seyahat sağlık sigortası

 

**Vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklarla ilgili net bilgi için ilgili ülkenin Konsolosluk ya da Büyükelçiliklerine başvurulmalıdır.

 

Burundi Vizesi Kaç Günde Çıkar? Burundi Vizesi İşlem Süresi

15 gün içerisinde gerçekleşmektedir.  seyahat tarihinizden minimum 1 ay öncesinden yapmanızda fayda bulunmaktadır.

 

Burundi Vize Ücretleri

Burundi Vize Bedeli

Burundi vize ücretleri alacağınız vize türlerine göre farklılık göstermektedir. Ayrıca vize başvurusundan önce yatırmak zorunda olduğunuz vize ücretleri herhangi bir aksilik nedeniyle vize alamadığınız durumlarda iadesi gerçekleşmemektedir.

 

Burundi’nin Vize İstediği / İstemediği Ülkeler

Burundi Cumhuriyeti sadece 4 ülkenin vatandaşlarına 30 günlük vizesiz seyahat imkanı tanımaktadır. Bu ülkeler şunlardır;

 • Kenya

 • Ruanda

 • Tanzanya

 • Uganda

 

Burundi Vizesi

 

Ülke ismi[değiştir | kaynağı değiştir]

 

Ülke ismi Bantu dilinde Rundiler’in yaşadığı ülke anlamına gelmektedir. Ön ek olan bu- (bu-rundi=Rundilerin yaşadığı ülke=Burundi) eki fiilerin önüne geliyor olup, bu ön ek ülke isimlerinde ku, ru hecelerinin yanı sıra u tanımlık hali eklenerek kullanılmaktadır. Rundilerin kullandığı dil olan Kirundi de aynı yapıdan gelmekte olup ki ön eki kullandığı dil anlamında kullanılmakta olup, Rundilerin kullandığı dil anlamına gelmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkenin toplamda sahip olduğu 1.140 km sınırın 315 km’si Ruanda, 589 km’si Tanzanya ve 236 km’si Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile oluşmaktadır.

Ülke genel olarak dağlık ve yaylalık bir ülkedir. Burundi’de yüksek yaylalar ortalama 1.400 ile 1.800 m yükseklikte yer almaktadır ve bu yüksek yaylalar ülkenin en yüksek noktasına kadar ulaşmaktadır. Ülkenin en yüksek noktasını 2.684 m ile başkent Bujumbura’nın 30 km güneydoğusunda bulunan ve Burundi yüksek yaylasının bir parçası olan Heha Dağı oluşturmaktadır.

 

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

 

Burundi konum olarak ekvatora yakın bir konumda olmasına rağmen yükseltilerin çok olması nedeniyle hafif nemli bir iklime sahiptir. Bölgede hakim olan sıcak ekvator iklimi dönemsel doğu Afrika iklimi ile üst üste gelmesi sonucu yükseltilerin de etkisi ile iklim yumuşamaktadır. Ülkenin orta bölümlerinde yer alan yaylarda sıcaklık ortalaması 20 °C düzeyinde olup, Tanganika gölü civarında yıllık sıcaklık ortalaması 23 °C, dağlık kesimlerde ise 16 °C seviyesindedir. Burundi genelinde yılda iki defa yağmur sezonları yaşanmaktadır. Bu yağmur sezonlarından kısa olanı Eylül-Kasım aylarında, uzun dönemi ise Şubat-Mayıs arasında yaşanmaktadır. Burundi genelinde ortalama yağış miktarı genellikle 1.300 mm ile 1.600 mm arasında gerçekleşmekte olup, genel olarak Burundi ortalaması 1.000 mm seviyesindedir. Yıllık yağışlardaki düzensizlik ve buna bağlı yaşanan kuraklık ve yoğun yağışların art arda gelebilmesi tarım üzerinde olumsuz etki yaratmakta olup, dönem dönem kıtlık yaşanmasına da neden olabilmektedir.

 

Bitki örtüsü ve yaban hayat[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkedeki belli bölgeler genel olarak tarımsal faaliyetler gerçekleştirmek adına tarım alanı olarak kullanılmaktadır. Ülkedeki yüksek kesimlerde mevcut olan nemli, sisli ve soğuk iklim emsalsiz bitki örtülerinin oluşmasında başlıca etkenler arasında yer almaktadır.

Burundi genelinde leopar, aslan, babun, zebra ve antilop çeşitleri görülebilmektedir. Bunlara ilaveten timsah ve su aygırı da sulak alanlarda yaşam sürdürmektedir.

 

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

 

Burundi vatandaşları

Burundi’de son olarak 2008 yılında gerçekleştirilen resmi sayım sonuçlarına göre 8,053,574 nüfus tespit edilmiştir. Bu güncel olarak son resmi sayım konumunda olup, 2018 tahmini sayım sonuçlarına göre 11,844,520 nüfus belirlenmiştir. Ülke içerisinde 379 kişi/km² nüfus yoğunluğu ile Burundi, Afrika kıtasının nüfus yoğunluğu en fazla ülkelerinden biri konumuna taşımaktadır. Ülke nüfusunun çoğunluğu eski başkent Bujumbura’da yaşamaktadır.

Burundi genç bir nüfusa sahip olup, 2018 tahmini verilerine göre nüfusun %64,73’ü 0-24 yaş aralığındadır. Ülkenin sadece %2,69’u 65 yaş ve üzerindedir.[2]

0-14 yaş: %45.52 (erkek 2,712,836/kadın 2,678,223)
15-24 yaş: %19.21 (erkek 1,135,145/kadın 1,139,717)
25-54 yaş: %28.7 (erkek 1,694,547/kadın 1,704,369)
55-64 yaş: %3.89 (erkek 218,272/kadın 242,855)
65 yaş ve üzeri: %2.69 (erkek 137,590/kadın 180,966)

Şehirde yaşayanların oranı 2019 verilerine göre %13,4 olan ülkede, nüfusun yıllık artış oranı 2018 tahmini verilerine göre %3,23 düzeyindedir.[2]

 

bottom of page